Menu Zavřeno

S ohledem na události zejména posledních dní roste v ČR solidarita a potřeba si vzájemně pomáhat. Rodí se tak množství iniciativ, které mají za cíl pomoci současnou problematickou situaci lépe zvládnout. Chcete-li se dozvědět, jak se (nejen) neziskové organizace v ČR zapojují do pomoci potřebným, ujistit se, že v těžkých dobách posilování občanské společnosti a lidská sounáležitost opravdu funguje nebo se do vznikajících iniciativ osobně zapojit či sehnat pomoc svým blízkým, věnujte pár minut pozornosti následujícím řádkům. Můžete se na nich dočíst několik zajímavostí, které se Vám mohou hodit, a o kterých třeba navzdory sledování zpravodajství a novinek uslyšíte poprvé.

DOBROVOLNICTVÍ

Senioři a skupiny nejvíce ohrožené koronavirem

Nejvíce ohroženou skupinou jsou v současnosti senioři. Právě těm pomáhá např. nezisková organizace Život 90, která ve spolupráci s Prahou zřídila speciální linku (800 160 166), kam mohou senioři kdykoliv zavolat. Mají volat, zejména pokud potřebují nakoupit, vyvenčit psa nebo vyzvednout léky. Jak seniorům pomoci a stát se v Praze dobrovolníkem se dozvíte na www.pomahamepraze.cz.

Síly neziskových organizací a dalších institucí s dobrovolníky se v rámci projektu pomoci potřebným spojují také v Plzni, kde od 17. března také funguje kontaktní centrum pro osoby v nouzi. Určeno je pro seniory, rodičům samoživitelům a osobám v krizové situaci. Telefonní číslo do centra je 378 032 222. V čele aktivit stojí Mezigenerační a dobrovolnické centrum Totem, na jehož webových stránkách najdou informace osoby, pro které je pomoc nabízena i dobrovolníci.

V Brně se dokonce spojila skupina podnikatelů za účelem zajišťování obědů pro seniory zdarma. Nyní hledají dobrovolníky – řidiče, kteří vlastní auto a roušku. Zájemci o dobrovolnictví mohou najít bližší informace na stránkách www.pomahamesi2020.cz. Webová stránka uvádí též telefonní číslo (736 233 491), na kterém je možné objednat obědy pro seniory nad 65 let z Brna a okolí v čase 9.00 – 16.00 a další podrobnosti o nabízené službě.

Pro dobrovolníky po celé ČR je určený web Sousedská pomoc. Další celorepublikovou platformou je např. Pomoc do domu, kde lidé přímo nabízejí své dobrovolnické služby. Nově byl také spuštěn web www.Dobro.cz.

Kromě webových stránek vznikají také různá uskupení na Facebooku. Příkladem jsou skupiny s heslem “Pomáhat je normální”, které můžete najít pod názvem Dobro v době korony – založeny byly skupiny pro Prahu a okolí, Brno a okolí nebo dokonce pro těhotné ženy z celé ČR.

Prevence a informovanost především

Dobrovolníci se snaží společně řešit i nedostatek ochranných pomůcek v Česku. Vznikají iniciativy vyzývající k šití roušek doma, např. Česko šije roušky nebo Roušky všem. Pro obyvatele Brna a okolí Divadlo Husa na Provázku a Podaná kavárna zřídili společně webovou stránku www.sijemerousky.cz a otevřeli dvě improvizované dílny pro šití roušek v centru města.

Velkou posilou v řadách dobrovolníků jsou studenti. Studenti pedagogických fakult hlídají děti, do nemocnic a odběrových stanů byli povoláni studenti lékařských oborů. Studenti jednotlivých fakult Karlovy univerzity se organizují ve facebookových skupinách. Masarykova univerzita dokonce spustila vlastní databázi dobrovolníků. Pomáhat mohou jak studenti, tak i absolventi a veřejnost, pro začátek je potřeba vyplnit formulář. Studenty Fakulty informatiky Masarykova univerzita vyzvala k pomoci s přeinstalací počítačů v hackery napadené Fakultní nemocnici Brno. 

KULTURA A „AKTIVNÍ“ TRÁVENÍ VOLNÉHO ČASU

Pro děti

Česká televize spustila pořad UčíTelka, každý den čeká na žáky prvního stupně základních škol vyučování prostřednictvím televizní obrazovky. Rodiče mohou využít také např. aplikaci Hravouka. Tato nezisková iniciativa je jakousi interaktivní učebnicí o přírodě vhodná pro děti různého věku. Ukazuje především krásy přírody, ale i přírodovědecké detaily.

Online kino a divadlo

Festival dokumentárních filmů neziskové organizace Člověk v tísni Jeden svět, který probíhá každý rok na jaře (do Brna jej v termínu 12. – 22. března měla přinést března přináší organizace Liga lidských práv), se rozhodl přesunout filmy z kinosálů do virtuálního prostoru. Do 17. března si můžete za 59 Kč spustit filmy na stránkách DAfilms.cz

I řada divadel se rozhodla vybraná divadelní představení a talkshow přesunout na internet. Některé tipy najdete zde nebo v Divadelních novinách. 

Také spousta sportovišť a fit center nabízí v době omezení volného pohybu osob online lekce zdarma. Zdarma pro všechny také zvedla jízdy na sdílených růžových kolech bikesharingová firma Rekola – zatím se jedná o možnost, která trvá do 27.března, přičemž každý s nainstalovanou aplikací má neomezený počet jízd do 30 min. Jízda na kole nebo chůze je v těchto dnech jistě bezpečnější než využívání MHD. 

DÁRCOVSTVÍ A FINANČNÍ PODPORA POTŘEBNÝM

Opatření, která byla vyhlášena s ohledem na omezení dalšího šíření koronaviru po republice, jsou nepochybně potřebná, mají nicméně neodvratný negativní dopad na ekonomiku v Česku. Na změny doplatí nejen služby cestovního ruchu, hotely a restaurace, ale vlastně vše, co je spojeno s pohybem většího počtu lidí, to znamená i kina, divadla, hudební kluby a spousta služeb veřejnosti.

I-divadlo.cz v této souvislosti spustilo výzvu „Nevracej vstupenku, zachraň divadlo“. Pokud nebudete nárokovat vrácení vstupného do divadla, na koncert, výstavu, pomůžete tak divadlům, spolkům a organizacím přežít.

Aplikace Nesnězeno, která běžně funguje, aby stravovacím zařízením pomohla vyprodat nespotřebované jídlo za snížené ceny a zabránit tak plýtvání potravinami, nyní nabízí možnost pomoci restauracím, bistrům a kavárnám přežít tuto těžkou dobu a dát lidem možnost se bezpečně najíst i bez vaření. Odteď je možné si v aplikaci objednat cokoliv (ve slevě i bez slevy) a vyzvednout osobně „mezi dveřmi“ bez návštěvy podniku.

Přispět na boj s koronavirem je možné také prostřednictvím Facebooku. Jeho ředitel, Mark Zuckerberg, ve spolupráci se světovou zdravotnickou organizací WHO založil tzv. Covid-19 Solidarity Response Fund, kam může kdokoliv přispět online.