Menu Zavřeno

Poslání CVNS

  • zkoumá stav a rozvoj neziskového sektoru a občanské společnosti,
  • zpracovává výsledky vědeckého výzkumu a zprostředkovává je zájemcům prostřednictvím publikační činnosti a pořádáním konferencí a seminářů,
  • zpracovává expertní stanoviska, diskusní dokumenty a strategické návrhy pro veřejnou a politickou debatu o neziskovém sektoru a občanské společnosti,
  • provádí nejen vlastní výzkumnou a analytickou činnost, ale také přijímá zakázky od veřejných, podnikatelských a neziskových institucí,
  • zapojuje do svých výzkumných aktivit studenty magisterských a doktorských studijních programů a začínající vědce,
  • nabízí studijní podporu a výukové programy studentům a mladým vědeckým pracovníkům,
  • spolupracuje se stejnými a obdobnými pracovišti u nás i v zahraničí.

Historie

Centrum pro výzkum neziskového sektoru vzniklo v roce 2003 jako reakce na potřebu informací o neziskových organizacích. Centrum společně zřídily a v letech 2003–2006 společně provozovaly Ekonomicko-správní fakulta Masarykovy university v Brně a občanské sdružení Trialog (Brněnský institut rozvoje občanské společnosti), jehož roli v roce 2006 převzala Společnost pro studium neziskového sektoru, o.s. Od roku 2012 je CVNS výzkumným centrem Masarykovy university se sídlem na Ekonomicko-správní fakultě.

Důležitá data:

2012

Centrum se stěhuje na Masarykovu universitu. Pod záštitou Katedry veřejné ekonomie se CVNS ustavuje jako interdisciplinární centrum výzkumu sdružující vědecké pracovníky čtyř fakult Masarykovy university: ekonomicko-správní, filosofické, právnické a fakulty sociálních studií.

2009

Dosavadní partnerství s Ekonomicko-správní fakultou Masarykovy university se rozšiřuje o další tři fakulty MU (filosofickou, právnickou a fakultu sociálních studií), do práce týmu CVNS se zapojují odborníci z nových oborů (historie, sociologie, politologie, občanského práva a teorie práva) a činnost centra obohacují vzdělávací programy pro studenty doktorských studijních programů.

2006

Po třech letech úspěšné činnosti se zřizovatelé rozhodují CVNS osamostatnit. Zástupci zřizovatelů, pracovníci a spolupracovníci CVNS společně s dalšími zájemci zakládají občanské sdružení Společnost pro studium neziskového sektoru (SSNS), které přebírá provozování CVNS od Trialogu a buduje z něj svůj výzkumný institut. CVNS přitom zůstává společným pracovištěm SSNS a ESF MU.

2003

Trialog uzavírá dohodu s Ekonomicko-správní fakultou Masarykovy university (ESF MU) v Brně o založení společného pracoviště pod názvem Centrum pro výzkum neziskového sektoru (CVNS).

2002

Trialog (vedoucí projektu Miroslav Pospíšil) zahajuje práce na založení analytického pracoviště, které by se trvale a systematicky zabývalo problematikou neziskového sektoru.